BEZPIECZNE  WALENTYNKI 2021

 Walentynki (ang. Valentine's Day) – coroczne świeto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego.

Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym - biskupem Terni w Umbrii. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarzów za namową swoich doradców (twierdzących, iż najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin), zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Biskup Walenty błogosławił jednak śluby młodych legionistów, tym samym łamiąc zakaz. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie według legendy zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika, która ponoć pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, kazał zabić więźnia. Ten w przeddzień egzekucji wykonanej 14 lutego 269 r. napisał list do swojej ukochanej, podpisany "Od Twojego Walentego". Zwyczajem w tym dniu stało się więc wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne.

Pod koniec lat 90-tych XX wieku w Polsce, o walentynkach można było poczytać tylko
w angielskich, czy amerykańskich książkach. Czasem była o nich mowa w filmach.
Z początkiem XXI wieku, zjawisko to staje się coraz bardziej powszechna w naszym kraju. Stałym elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Już od początku lutego na sklepowych wystawach pojawiają się serduszka i romantyczne bukiety, o walentynkach robi się głośno w prasie, radio, telewizji i oczywiście w Internecie.

Przed nami "święto zakochanych" - czas romantycznych randek, podczas których  łatwo jest  zapomnieć o całym świecie… Dlatego w trosce o zdrowie, zapraszamy do zapoznania się  z broszurą „Zakażenia przenoszone drogą płciową, czyli jak dbać o zdrowie” wydanym przez Krajowe Centrum ds. AIDS oraz do odwiedzenia Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego,  w którym można bezpłatnie i anonimowo wykonać test na obecność wirusa HIV.       

 Lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl/pkd/.

Więcej informacji:https://www.gov.pl/web/psse-pila/bezpieczne-walentynki