ZSB Piła – BUDOWLANKA
Aktualności

?Matura ? to nie tortura? ? krok po kroku w stronę egzaminu z języka polskiego cz. 3

Drodzy maturzyści!

Przed wami kolejna część informacji na temat ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Egzamin ten sprawdzi przede wszystkim umiejętność poprawnego, logicznego i komunikatywnego wypowiadania się, bez wcześniejszego przygotowania.

Pamiętajcie, że Waszym zadaniem podczas egzaminu ustnego będzie samodzielne przygotowanie i wygłoszenie dłuższej wypowiedzi monologowej na określony temat, wskazany w wylosowanym poleceniu. Podstawę wystąpienia stanowić będą dołączone do zadania teksty kultury, np. tekst literacki (może to być utwór liryczny, epicki lub dramatyczny), ikoniczny (np. obraz, plakat, rzeźba, kadr filmowy, fragment komiksu), językowy (np. artykuł popularnonaukowy z zakresu nauki o języku).

W poniższej publikacji znajdziecie informacje i porady, jak pracować z tekstem literackim. Niech będzie to dla was materiał do ćwiczeń, powtórka przed egzaminem maturalnym.

Skip to content