ZSB Piła – BUDOWLANKA
Aktualności

Drzwi Otwarte Budowlanki

6-7 kwietnia odbyły się Drzwi Otwarte naszej szkoły. Aby obejrzeć wszystkie przygotowane atrakcje należało poświęcić prawie godzinę. Uczniowie wraz z nauczycielami starali się jak najlepiej zaprezentować praktycznie, na czym polega nauka w ich zawodzie.

Chłopcy z klasy 2A w zawodzie technik budownictwa na wcześniej przygotowanej krążynie pokazywali, w jaki sposób muruje się z cegieł nadproże łukowe. Udowodnili w ten sposób, że nie tylko uczą się murowania w nowych technologiach, ale doskonale poradzą sobie również
z technologią stosowaną w budownictwie przedwojennym. Natomiast dziewczęta z klasy 1A, pomimo małego jeszcze doświadczenia, doskonale poradziły sobie z wykonaniem tynku strukturalnego typu „baranek”.

Podczas gdy uczennice, uczące się w zawodzie technik architektury krajobrazu, pokazywały w jaki sposób wykonuje się miniaturowe ogrody w naczyniach szklanych, ich nauczycielki wyjaśniały zainteresowanym gimnazjalistom, w jaki sposób wykonuje się projekty aranżacji przydomowych ogrodów jak i przestrzeni miejskiej, zarówno na papierze, jak i przy użyciu programu komputerowego. A zainteresowanie w naszym społeczeństwie tą tematyką jest coraz większe!

Tymczasem chłopcy uczący się w zawodzie technik renowacji elementów architektury zajęli się odrestaurowaniem figury Jezusa, której podstawa została uszkodzona. Osoby, które chciałyby w przyszłości zająć się nie tylko odnową zabytków, ale również wykonywaniem elementów ozdobnych we współczesnym budownictwie, powinny lubić prace plastyczne i posiadać trochę talentu w rysowaniu. Podczas Drzwi Otwartych swoje talenty zaprezentowały właśnie uczennice z tego kierunku, wykonując prace w różnych technikach malarskich.

Odwiedzając uczniów uczących się w zawodzie technik elektryk i elektryk można było nie tylko zobaczyć prąd. Chłopcy pokazali, że podłączenie lampy, gniazdka czy włącznika nie jest już dla nich tajemnicą. Poza tym przygotowali oni również nie lada atrakcję – zaprosili do współpracy Pilski Klub Krótkofalarski sp3yac, którego członkowie pokazali, jak umiejętności nabyte podczas nauki elektryki można wykorzystać podczas uprawiania swojego hobby.

Uczniów uczących się w klasie pierwszej w zawodzie technik geodeta można było spotkać na boisku szkolnym. Nikogo, kto wie na czym polega ten zawód, miejsce nie powinno dziwić, ponieważ praca geodety polega na wytyczaniu budynków, dróg i innych obiektów, które wykonuje się na zewnątrz. Uczniowie w pilskiej „Budowlance” na zajęciach praktycznych korzystają z najnowocześniejszego sprzętu i aby wykonać pomiary muszą mieć połączenie z GPS, a następnie pomiary opracowywane
są w programie komputerowym.

Tego dnia uczniów uczących się w zawodzie technik geodeta wsparli studenci Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile studiujący na kierunku geoinformatyka. Pokazali, w jaki sposób wykorzystać DRONY przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych. Natomiast chętni gimnazjaliści mogli wypróbować swoich sił w sterowaniu bezzałogowym sprzętem lotniczym.

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie to fachowiec, który sam potrafi wykończyć mieszkanie kupione w stanie deweloperskim. Dlatego też podczas Drzwi Otwartych uczniowie nie tylko chwalili się swoją nowoczesną pracownią do zajęć praktycznych, ale również pokazywali jakie cuda można wykonać z płyt gipsowo-kartonowych. Na nich, jak i na wszystkich zwiedzających gimnazjalistów i ich rodziców, czekała jeszcze jedna atrakcja.

Z Dębicy, odległej 400km od Piły, przyjechał przedstawiciel firmy TIKKURILA, który zaprezentował najnowsze kolekcje – Tikkurila Be Special Decor i Tikkurila Taika. Stosując farby, tynki i bejce dekoracyjne można uzyskać różnorodne faktury np. pustynnego piasku, surowego tynku czy też marmuru, lub po prostu można uczynić z wnętrza prawdziwe dzieło sztuki.

Kilkuset gimnazjalistów, którzy tego dnia odwiedzili pilską Budowlankę, poza pracowniami mogło przyjrzeć się zmaganiom uczniów w siatkówce, zobaczyć jak na siłowni uczniowie ćwiczą kondycję lub jak uczniowie uczący się w zawodzie technik budownictwa wykonują projekty w programie ProgeCAD.

Na zakończenie na odwiedzających gimnazjalistów czekała jeszcze jedna niespodzianka – losowanie nagród/niepodzianek!!!

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację Drzwi Otwartych. Do zobaczenia za rok.

Zobaczcie relacje zamieszczone w pilskich mediach.

https://www.facebook.com/mieszkamy.wpowieciepilskim/videos/1468687093237283/

http://www.dzienniknowy.pl/wiadomosci/2575,drzwi-otwarte-w-budowlance

Skip to content