ZSB Piła – BUDOWLANKA
Aktualności

BEZPIECZNE  WALENTYNKI 2021

 

BEZPIECZNE  WALENTYNKI 2021

Walentynki (ang. Valentine’s Day) – coroczne świeto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego.

Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym – biskupem Terni w Umbrii. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarzów za namową swoich doradców (twierdzących, iż najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin), zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Biskup Walenty błogosławił jednak śluby młodych legionistów, tym samym łamiąc zakaz. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie według legendy zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika, która ponoć pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, kazał zabić więźnia. Ten w przeddzień egzekucji wykonanej 14 lutego 269 r. napisał list do swojej ukochanej, podpisany „Od Twojego Walentego”. Zwyczajem w tym dniu stało się więc wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne.

Więcej informacji:https://www.gov.pl/web/psse-pila/bezpieczne-walentynki

Skip to content