ZSB Piła – BUDOWLANKA
Aktualności

Renowatorki na praktykach

Renowatorki z klasy III D, od 2 do 27 października bieżącego roku przebywały na praktykach zawodowych w Zielonej Górze. Dzięki uprzejmości właścicielki firmy konserwatorsko- budowlanej p. Ewy Kruk dziewczęta miały możliwość pracy przy renowacji „Willi” Hermanna Suckera z 1903. Herman Sucker wspólnie z bratem Friedrichem od 1880 r. byli właścicielami zakładu produkującego maszyny włókiennicze w Zielonej Górze. Dzisiaj zabytkowa „Willa” jest siedzibą Regionalnego Centrum Kultury i Animacji, instytucją kultury podległą Marszałkowi Województwa. Pod okiem konserwatora dzieł sztuki- konserwacji rzeźby kamiennej i detalu architektonicznego p. Łukasza Uroczyńskiego oraz konserwatora malarstwa i rzeźby polichromowanej p. Kacpra Kacprzaka uczennice wykonywały: oczyszczania faset gipsowych z wtórnych nawarstwień czyli powłok malarskich, podklejania pęknięć metodą iniekcji, uzupełniania zabytków, wykonywania profili ciągnionych, projektowania wzornika, odlewów detali architektonicznych oraz naprawy tynków wapienno- cementowych. Dziewczęta miały możliwość podejrzenia pracy sztukatorów, zapoznały się z programem prac konserwatorskich na tym obiekcie oraz przebyły szkolenie stanowiskowe przeprowadzone przez kierownika robót budowlanych p. Dariusza Bałdygę.

Poza cennym doświadczeniem, uczennice miały możliwość uczestniczyć w uroczystym koncercie z okazji 70-lecia Orkiestry Dętej z Zielonej Góry, który odbył się w Palmiarni. Ponadto renowatorki odwiedziły wystawę sztuki współczesnej w BWA oraz zwiedziły najważniejsze miejsca w zabytkowej części miasta z p. Aliną Gajec- pasjonatem i inicjatorem działań artystycznych, konserwatorem dzieł sztuki i historykiem sztuki.

Wiedzę zdobytą podczas pracy dziewczyny będą mogły wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.

Dziękujemy p. Ewie Kruk za umożliwienie odbycia takich wartościowych praktyk.

 

 

Skip to content