ZSB Piła – BUDOWLANKA
AktualnościBez kategorii

„Współpraca – Energia – Przyszłość” – debata o przyszłości zawodów związanych z nowoczesną energetyką

W dniu 27.09.2022 r Enea, jeden z największych w Polsce koncernów energetycznych, zorganizowała w Poznaniu konferencję „Współpraca – Energia – Przyszłość”. Wydarzenie poświęcone było współpracy branży energetycznej ze szkolnictwem ponadpodstawowym. W trakcie konferencji podsumowano dotychczasową współpracę i zebrane doświadczenia spółek z Grupy Enea współtworzących program wspierania szkolnictwa branżowego i technicznego. Nauczyciele szkół objętych patronatem Enei mogli uczestniczyć w wykładach i panelach dyskusyjnych, a uczniowie – m.in. w warsztatach z doradztwa zawodowego czy pokazach nowoczesnych technologii wykorzystywanych w energetyce.

Konferencja „Współpraca – Energia – Przyszłość” była okazją do spotkania przedstawicieli koncernu energetycznego ze szkołami branżowymi i technicznymi, które od ponad trzech lat kształcą młodzież pod patronatem Grupy Enea. W programie edukacyjnym, którego celem jest wsparcie rozwoju szkół branżowych i technicznych, uczestniczy już szesnaście placówek w tym od maja 2022 r Zespół Szkół Budowlanych w Pile. W konferencji wzięło udział siedmioro uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielami.

W trakcie konferencji zainaugurowano także czwartą edycję konkursu „Moc na start”. Jego celem jest promowanie wśród młodzieży zagadnień związanych z rozwojem nowoczesnych technologii w energetyce, zainteresowanie młodzieży trendami w branży oraz rozwijanie zainteresowań poznawczych i badawczych. Konkurs ma również za zadanie wzmacniać relacje pomiędzy Grupą Enea i uczniami oraz zainteresować ich przyszłą pracą zawodową w Grupie. Laureaci konkursu otrzymają stypendia, ale przede wszystkim bezcenną wiedzę i nowe kompetencje.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o perspektywach i potrzebie rozwoju zawodu energetyka, który zmienia się i obejmuje swoimi kompetencjami nowoczesne technologie informatyczne, analityczne, zarządzania zaawansowanymi urządzeniami i systemami. Spotkanie przyczyniło się również do integracji grona nauczycielskiego i szkolnego, będąc okazją do wymiany nowych pomysłów oraz doświadczeń. Nauczyciele mieli okazję spotkać się z przedstawicielami spółek Grupy Enea, uczestniczyć w wykładach, m.in. o technologii VR w energetyce i w panelach dyskusyjnych o rozwoju branży energetycznej oraz jego wpływie na program nauczania. Dla uczniów zorganizowano warsztaty z doradztwa zawodowego, prelekcje o nowych technologiach oraz pokaz najnowszych urządzeń wykorzystywanych w energetyce.

Konferencja „Współpraca – Energia – Przyszłość” została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Wojewody Wielkopolskiego – Michała Zielińskiego, Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Partnerami wydarzenia byli: Enea Operator, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu oraz Our Future Foundation, a patronat medialny nad konferencją objęły: Radio Poznań, Głos Wielkopolski, portal Cire.pl, BiznesAlert oraz Energetyka24.

Wróciliśmy do domu z głowami pełnymi pomysłów i nadziejami na owocną współpracę z patronem – firmą ENEA S.A. i ENEA Operator Sp. z o. o.

Skip to content