ZSB Piła – BUDOWLANKA
Aktualności

STONE , FRIDA KAHLO DE RIVERA ORAZ MY W POZNANIU

W piątek 24 listopada chętni uczniowie klas 1d, 2d, 3d, 4c wraz z opiekunami mieli okazję zobaczyć licznych wystawców i ich produkty podczas Targów Branży Kamieniarskiej STONE. Ponadto dla zwiedzających zaplanowano różne formy edukacyjne takie jak: wykład Stanisława Niemczyka „Trwałe piękno. Kamień”, wystawy tematyczne („Kolory kamieniarstwa…”; „Projektowanie w kamieniu”) oraz warsztaty mozaiki artystycznej.

Młodzież dodatkowo zwiedziła wystawę poświęconą kulturze meksykańskiej i jej twórcom, m.in. słynnej Fridzie Kahlo.

„Ból i pasja” – to dwa słowa, które charakteryzują meksykańską artystkę Fridę Kahlo de Rivera. Jako dziecko przeszła polio, a  w wieku 18 lat została poważnie ranna w zderzeniu autobusu z tramwajem. Spędziła ponad rok unieruchomiona w łóżku, lecząc się ze złamań kręgosłupa, obojczyka i żeber. Była operowana ponad 30 razy, w trakcie swojej rekonwalescencji zaczęła malować. W wieku 22 lat  poślubiła sławnego meksykańskiego muralistę, starszego od siebie o 20 lat, Diego Riverę. Frida powiedziała kiedyś: „Ucierpiałam w życiu w dwóch wypadkach. Jednym był tramwaj, który we mnie uderzył a drugim był Diego”. Tramwaj okaleczył ją fizycznie, Rivera emocjonalnie. To właśnie obrazy tej pary mogliśmy obejrzeć na wystawie w poznańskim Centrum Kultury Zamek.

Skip to content